Board of Directors

Executive Directors

Mr. Tan Hun Tiong (“Mr. HT Tan”)

Mr. HT Tan joined the Group in September 1975. He was appointed as a Director on 8 November 2018 and re-designated as the chairman and an executive Director of the Company on 29 January 2019. He is responsible for the overall management of the Group and overseeing and managing the projects of the Group including monitoring the works and progress of site developments as well as the site management and liaison with subcontractors in all site related matters.

Mr. HT Tan has accumulated over 43 years’ experience in the civil construction industry since he joined the Group as project superintendent in 1975. He was appointed as a director of TBK in July 1981 and Prestasi Senadi in December 1994 and finally promoted to be the project director of the Group in 1997.

Mr. HT Tan completed his secondary education to form five in Malaysia in 1973.

 

Mr. Tan Han Peng (“Mr. HP Tan”)​​​​​​​

Mr. HP Tan joined the Group in March 1996. He was appointed as a Director on 8 November 2018 and re-designated as an executive Director and the chief executive officer of the Company on 29 January 2019. He is mainly responsible for the overall strategic planning, management, operation and business development of the Group and oversees day-to-day aspects of its operations including finance, contracts and logistics operations and implements strategies that aim to achieve the Group’s missions.

Mr. HP Tan has accumulated approximately 23 years’ experience in the civil construction industry since he joined the Group as project manager in 1996. He was appointed as a director of TBK in April 1997 and Prestasi Senadi in June 1997 and promoted to be the managing director of the Group in April 1997. Prior to joining the Group, Mr. HP Tan worked as a programmer with Arthur Andersen Sdn. Bhd. from 1989 to 1990. From 1990 to 1992, he worked as a system analyst with Andersen Consulting Sdn. Bhd. Since 1992, he has run a housing development company in Malaysia.

Mr. HP Tan obtained a Bachelor of Science degree from the University of Wisconsin Green Bay, United States of America, in May 1988.

 

Non-executive Director

Ms. Chooi Pey Nee (“Ms. Chooi”)

Ms. Chooi was appointed as a Director on 24 January 2019 and was re-designated as a non-executive Director on 29 January 2019. Ms. Chooi has over 20 years of professional experience in audit, dealing in securities, operations of fund management companies and compliance.

Ms. Chooi joined Soochow Securities CSSD (Singapore) Pte. Ltd. in July 2017 and currently holds the position of Vice President, Compliance, Risk Management & Admin. Since June 2017, she has been appointed as an independent non-executive director of GT Steel Construction Group Limited, a company listed in GEM of the Stock Exchange (Stock code: 8402).

Ms. Chooi graduated from the University of Malaya, Malaysia with a degree of Bachelor of Accounting in July 1993. Her relevant professional experience are as follows: from 1993 to 2003, Ms. Chooi worked as an auditor at Price Waterhouse and worked in various firms such as Halim Securities Sdn Bhd, Pengkalan Securities Sdn Bhd and AM Securities Sdn Bhd in Malaysia where she gained exposure and experience in brokerage, analysis, portfolio management, equity research and investment analysis, etc.; from August 2011 to March 2015, she worked at ISR Capital Limited (formerly known as Asiasons WFG Financial Ltd.) and her last held the position of head of compliance; from March 2015 to December 2015, she worked as the chief operating officer at Kingsbridge Capital Pte Ltd. (formerly known as Infiniti Asset Management Pte. Ltd.); and from July 2016 to June 2017, she worked at Four Seasons Asia Investment Pte. Ltd. and her last held position was vice president of compliance and internal audit.

 

Independent non-executive Directors

Mr. Tan Chade Phang (“Mr. Tan”)

Mr. Tan Chade Phang (Chen Yifan) was appointed as an independent non-executive Director on 5 September 2019. Mr. Tan has over 15 years of professional experience in finance and business analysis. He has been the CEO of Voyage Research Pte Ltd (formerly known as SIAS Research Pte Ltd) since January 2009 and is currently the president of Small and Middle Capitalization Company Association in Singapore since November 2015.

From August 2005 to December 2006, Mr. Tan was the lead investment analyst at SIAS Research Pte Ltd. From January 2007 to December 2008, he was an investment analyst with Standard Chartered Bank in Singapore. He has also been appointed as an independent director of Starland Holdings Limited, a company listed on the Singapore Exchange, since February 2016; an independent director of Dapai International Holdings Co., Ltd., a company formerly listed on the Singapore Exchange, from March 2016 to July 2018; and the lead independent director of OUE Lippo Healthcare Ltd, a company listed on the Singapore Exchange, since January 2017. From May 2017 to February 2018, Mr. Tan was an independent director of Transcorp Holdings Limited, a company listed on the Singapore Exchange.

Mr. Tan graduated with a Bachelor of Business in Accountancy Degree from RMIT University in 2000 and obtained a Master of Finance from the same university in 2002.

 

Mr. Ng Chiou Gee Willy (“Mr. Ng”)

Mr. Ng was appointed as an independent non-executive Director on 5 September 2019. Mr. Ng has approximately 25 years of professional experience in audit, finance, accounting and taxation. Between January 1994 to September 2005, he has worked in different international accounting firms such as Moore Stephens in Singapore and KPMG in Beijing, China. He re-joined Moore Stephens in Singapore in October 2005 and is currently an audit partner, a position he has held since January 2008.

Mr. Ng completed his education in Singapore and obtained his professional accountancy qualification from the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) in 1997 and was admitted as a member of ACCA in September 1997. Mr. Ng was also admitted as a practicing member of the Institute of Certified Public Accountants of Singapore, now known as the Institute of Singapore Chartered Accountants (ISCA), in October 2007 and was admitted as a Chartered Accountant of Singapore of ISCA in July 2013.

 

Mr. Chu Hoe Tin (“Mr. Chu”)

Mr. Chu was appointed as an independent non-executive Director on 5 September 2019. He has over 13 years of professional experience in accounting, audit and taxation. Mr. Chu has been the company secretary of SRE Group Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 1207), since July 2019.

From September 2006 to July 2013, Mr. Chu worked at an audit firm B.T. Wong & Co where his last position was audit senior. From August 2013 to February 2016, he was a senior accountant at Long Tai Hong (Holding) Limited. From February 2016 to July 2019, he was an accounting manager at China Minsheng DIT Group Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 726).

Mr. Chu has been a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries since 2013 and 2019 respectively. Mr. Chu graduated with a Bachelor of Arts (Hons) in Accounting from Napier University, United Kingdom in January 2007 and obtained the degree of Master of Corporate Governance by The Open University of Hong Kong in November 2018.